Main Menu

Blog | Aktuality a zajímavosti

Vítáme Vás na našem blogu. Postupně budeme přidávat nové články, které se týkají variabilních aplikací, o kterých informujeme průběžně v rámci mailingů. Pokud byste chtěli získávat informace o variabilních aplikacích jako první i Vy, není nic jednoduššího než vyplnit krátký formulář dole na stránce!

 
 
Dle našich zkušeností je pro tvorbu aplikačních map nejlepší využívat mapy relativního výnosového potenciálu (RVP). Po zapojení porostu je nicméně možné začít tvořit aplikační mapy také kombinací map RVP a aktuálního stavu, který může upravovat případné ročníkové odchylky, popř. pouze na základě aktuálního stavu. 
 
Jaká úskalí může využití aktuálního stavu pro tvorbu aplikačních map přinést a jaká je dostupnost a kvalita validních satelitních snímků se dozvíte v tomto článku.

 
 
Variabilní aplikace mají velký potenciál pro úsporu nákladů ipro zvýšení výnosů, resp. zisku. Důležité je však tyto aplikace opravdu provádět a jednotlivé variabilní pěstební zásahy na sebe navazovat. Jedno variabilně provedené hnojení není dostatečné ktomu, aby se přínosy variabilních aplikací mohly opravdu projevit.

 
 
Existují dva základní způsoby, kterými se vytvářjí mapy relativního výnosového potenciálu (RVP). Jedná se o tzv. řízenou a neřízenou klasifikaci. Použití jednotlivých metod má zásadní vliv na kvalitu map a současně i na přínos variabilních aplikací jako takových. 

 
 
Variabilní aplikace přinášejí nejvyšší přínos ve chvíli, kdy je na jednom honu a v jedné plodině provedeno variabilně co nejvíce pěstebních zásahů. Ideální je tedy začít s variabilními aplikacemi již při zakládání porostů. Zavedení systému však potřebuje nějaký čas, nenechávejte své rozhodnutí na poslední chvíli.

Přihlašte se k odběru a získávejte informace z oblasti moderní rostlinné výroby